Hay

The Kerr Center’s beef cattle program tries to feed as little hay as possible.

This is because it costs less to graze forage than to cut, bale, and feed hay.

 

In a 2013 study, the Kerr Center compared the costs of wheat pasture versus feeding hay:

Wheat pasture Hay
$1.27 per head per day $0.99 per head per day
Angus/Gelbvieh cross cattle eating hay in February.
Angus/Gelbvieh cross cattle eating hay in February.

 

Hay looks cheaper – but the hay would have required a protein supplement to match the nutritional quality of the fresh pasture. Factoring that in would make for more or less equal costs.

Still, a barn full of hay is good insurance against harsh winters and summer droughts.

When putting up hay, cattle producers should look carefully at the costs of baling versus buying. In many cases, labor, equipment, and fertility can cost more than buying hay.

Whether baled or bought, careful storage and feeding reduces hay wastage.

Best Practices:

Storage: in barns or covered on pallets

haybales

Feeding: skirted, elevated bale rings

hay-feeder

HAY POSTS AND PUBLICATIONS

The True Cost of Hay

This intern report compares the cost of baling versus buying hay, taking into account labor, machinery, and fertilizer.

Read more
Share

Sign Up for Our Newsletter